O astrobazie



Strona archiwalna




Strona główna projektu Astrobaza
logo_astrobaza.png
http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl

Strona Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie
http://gimnazjum-gniewkowo.edupage.org

Strona SP nr 2 w Gniewkowie
http://sp2gniewkowo.edupage.org


W pogodne wieczory nie tylko młodzież szkolna może poznawać tajniki astronomii, również mieszkańcy gminy Gniewkowo odwiedzają Astrobazę i z zainteresowaniem wpatrują się w niebo.

odwiedziny01.jpg

mieszkancy04.jpg

mieszkancy03.jpg

mieszkancy02.jpg



Kontakt: E-mail poczta@astrobaza.ugu.pl

Lokalizacja astrobazy:

Budynek AstroBazy znajduje się na terenie Gimnazjum nr 1
w Gniewkowie przy ul. Dworcowej 11
astrobaza.jpg

Wyświetl większą mapę

Wyposażenie astrobazy:

- Główny teleskop - Meade 14" LX200 ACF o średnicy zwierciadła 356 mm i ogniskowej 3560mm,
- Teleskop słoneczny - Coronado PTS,
- Kamera astronomiczna ATIK ATK-16IC,
- Lornetki astronomiczne,
- Komputer do sterowania teleskopem głównym i kopułą obserwatorium,
- Komputery dla użytkowników z oprogramowaniem astronomicznym,
- Teleskop przenośny CELESTRON 8" z niezbędnym osprzętem.

Dzięki uprzejmości i wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego Astrobaza została doposażona w sprzęt niezbędny przy astrofotografii,
a są to:
- zasilacz do teleskopu MEADE,
- PC okular - kamera do teleskopu Bresser,
- cyfrowy aparat fotograficzny,
- różnego rodzaju reduktory, pierścienie, złączki oraz filtry potrzebne w astrofotografii,
- filtr słoneczny Baader do obserwacji słońca przez teleskop.
Pozyskany sprzęt umożliwi rejestrowanie ciekawych zjawisk astronomicznych i wykorzystanie ich podczas zajęć z młodzieżą i pasjonatami astronomii.
- w listopadzie 2012r. dzięki staraniom Urzędu Marszałkowskiego AstroBaza została wyposażona w cyfrową stację pogodową.

Astrobaza Gniewkowo

Aktualne wydarzenia astronomiczne

5 Astrofestiwal

W sobotę 11 czerwca wraz z koordynatorami Astrobazy po raz piąty uczestniczyliśmy w Astrofestiwalu. Tym razem udaliśmy się do Bydgoszczy, gdzie na Wyspie Młyńskiej odbywały się spotkania, pokazy i koncerty związane z tematyką astronomiczną. Mieszkańcy stolicy województwa mogli przy naszej pomocy zgłębiać tajniki astronomii.
Tegoroczny kujawsko-pomorski ASTRO FESTIWAL przebiegnie pod hasłem "Dotknij planet"! Jest to nawiązanie do idei imprezy pt. "Dotknij Księżyc", która w kwietniu ubiegłego roku przyciągnęła na bydgoską Wyspę Młyńską rzesze osób zainteresowanych kosmosem i zjawiskami na niebie. Wieczorem 11 czerwca naszym oczom ukazały się aż trzy jasne planety: Jowisz, Mars i Saturn! Mieliśmy także sposobność do podziwiania Księżyca w pierwszej kwadrze. Na Wyspie Młyńskiej stanął też m.in. największy mobilny teleskop w Polsce służący do bezpośrednich obserwacji Słońca, pojawią się również teleskopy własnoręcznie skonstruowane przez miłośników astronomii. W programie ASTRO FESTIWALU znalazło się wiele atrakcji serwowanych przez kadrę naukową bydgoskiego UTP - pokazy, doświadczenia i eksperymenty. Nie zabrakło gier i zabaw: m.in. rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla uczniów, kosmiczne potyczki familijne pt. "Bezpiecznie ku Drodze Mlecznej" oraz zabawę dla dzieci z Tomaszem Cebo pt. "Kosmiczne studio nagrań". Piknik na Wyspie Młyńskiej ubarwiły postacie z "Gwiezdnych Wojen" dzięki kujawsko-pomorskiej Akademii Jedi. Uczestnicy imprezy mieli okazję do stworzenia wielkiego murala z Galerią Rusz. Ze sceny popłynęły nieziemskie dźwięki za sprawą formacji Voices of the Cosmos. Zagrali też twórcy elektro-popu (Half Light) i muzyki ambient (Mr. S). Na telebimie oglądaliśmy multimedialną podróż przez Układ Słoneczny z opowieścią Piotra Majewskiego i Jerzego Rafalskiego z "Radia Planet i Komet".
Zwieńczeniem imprezy był koncert zespołu KOMBI ilustrowany pokazem najpotężniejszych w Polsce laserów scenicznych. Do Gniewkowa wróciliśmy pełni wrażeń. Już dziś zaczęliśmy czekać na kolejny Astro festiwal.


5astrofestiwal01.jpg

5astrofestiwal02.jpg

5astrofestiwal03.jpg

5astrofestiwal04.jpg

5astrofestiwal05.jpg

5astrofestiwal06.jpg



Astronomiczne warsztaty Gminnego Klubu Twórczego Ucznia

„A tam w górze było niebo, całe upstrzone gwiazdami;
kładliśmy się na plecach i gapili na nie, dziwiąc się,
czy ktoś je stworzył, czy też są tam przypadkiem.”
– Mark Twain.



Z myślą o młodych ludziach zadających sobie podobne pytania w sobotni wieczór 21 maja 2016r. spotkaliśmy się w Astrobazie. Warsztaty trwały od 20.00 do 23.00, do gniewkowskiego obserwatorium przybyli: organizatorzy warsztatów, dyr. E. Torgowska oraz A. Bożko; przedstawiciele klubu: wicedyrektor M. Nowicka, p. B. Pułaczewska, p. A. Kozłowska, p. A. Murawska, p. K. Langner, p. M. Baranowska, dyr. p. H. Franckiewicz; dyrektorzy szkół i przedszkoli: p. L. Stejter, p. M. Ciegotura, p. M. Kucharska, p. M. Kozłowska, p. A. Kręc; opiekun uczniów p. A. Matyjasik. Przyszli sami zainteresowani uczniowie: SP Kijewo – M. Bielak, H. Rakszawski, SP Wierzchosławice – O. Serkowski, M. Wysota, SP 1 Gniewkowo – W. Finc, A. Pawelska, SP Murzynno – J. Łapicz, M. Nowicki, NSP i NG Gąski – J. Galkowski, K. Bolewski, SP Szadłowice – K. Matyjasik, M. Łakomska, Szkoła Zawodowa w Gniewkowie – K. Nowak, A. Łuba, Przedszkole Parowozik - A. Dziębor, A. Kwiatkowski, Samorządowe Przedszkole w Gniewkowie – F. Sadowski, B. Ruda, a także rodzice dzieci i młodzieży. Gimnazjum nr 1 w Gniewkowie reprezentowali członkowie kół astronomicznych, którzy jako asystenci koordynatorów astro bazy pomagali im w prowadzeniu warsztatów. Byli to: A. Murawska, K. Sawicka, D. Szwugier, I. Komorowski, A. Brzeziński, B. Szulczewski.

Zajęcia rozpoczęły się prezentacją multimedialną przybliżającą funkcjonowanie astrobaz. Słuchacze dowiedzieli się, że projekt ASTROBAZA to autorski pomysł Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, wyjątkowa inicjatywa nie tylko na skalę Polski, ale także Europy, bowiem na tak małej powierzchni jak obszar województwa działa sieć czternastu w pełni wyposażonych obserwatoriów astronomicznych. Budynki powstały na planie koła o średnicy 8 metrów, a główne elementy wyposażenia to: teleskop MeadeLX200ACF14, teleskop słoneczny CoronadoPST 40/400, lornetki, mniejsze teleskopy, astronomiczna kamera CCD. Uczniowie kół astronomicznych razem ze swoimi opiekunami, a jednocześnie koordynatorami astro bazy, uczestniczą we wszystkich działaniach, tj. prelekcje popularnonaukowe z astronomii, dzienne i nocne obserwacje Słońca, Księżyca, planet, gwiazd, innych obiektów; warsztaty dla dzieci i dorosłych, międzynarodowe projekty STAR COUNT, GLOBE AT NIGHT, oprowadzanie wycieczek, impreza plenerowa ASTRO FESTIWAL, projekty edukacyjne i innych.

Po tym występie uczestnicy spotkania poznali budowę, zastosowanie, różnice między teleskopem soczewkowym i zwierciadłowym. Następnie podzieleni na sześć grup uczyli się, jak dobierać okular i regulować ostrość, obserwując obiekty rozmieszczone w różnych częściach boiska. W ten sposób poznali zasady prowadzenia obserwacji ciał niebieskich.

Ze względu na zachmurzone niebo, które uniemożliwiło przyjrzenie się Księżycowi w pełni, wykorzystano program komputerowy STELLARIUM. Dzięki niemu na monitorach komputerowych obserwowano księżyc nad naszym miastem. Zadanie uczniów polegało na wykonaniu rysunku księżyca z uwzględnieniem formy ukształtowania jego powierzchni, a także na przyporządkowaniu nazw mórz i kraterów. Dzieci i dorośli mogli również zobaczyć jak wygląda obserwatorium w środku oraz wejść na taras widokowy. W przerwach między poszczególnymi zadaniami posilano się pysznym ciastem, o które zadbały uczennice ze swoimi rodzicami: A. Murawska, K. Sawicka, W. Stawinska, W. Heldt, N. Kubicka oraz p. A. Urbańska. Ciepłą herbatkę i miłą obsługę zapewniły panie: A. Ostrowska i E. Pakulska.

Wszyscy miłośnicy astronomii dotrwali do 23.00. Po sympatycznie spędzonym sobotnim wieczorze pełni wrażeń rozeszli się do swoich domów, choć gwiazd nie ujrzeli z bliska ani z daleka. A Księżyc? Ukazał swe oblicze tym, którzy potrafią czekać wytrwale, niestety już po zakończonych warsztatach.

klubu01.jpg

klubu02.jpg

klubu03.jpg

klubu04.jpg

klubu05.jpg

klubu06.jpg

klubu07.jpg

klubu08.jpg



Astroszkoła - spotkanie z Piotrem Majewskim

ASTROSZKOŁA to seria spotkań z astronomią popularną w miejscowościach, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie astrobazy. Pomysłodawcą i autorem cyklu jest Piotr Majewski – członek Rady Programowej projektu ASTROBAZA KOPERNIK, Mistrz Mowy Polskiej, dziennikarz Polskiego Radia PiK, autor audycji „Radio Planet i Komet” oraz licznych publikacji telewizyjnych i prasowych poświęconych tematyce astronomicznej. Ideą ASTROSZKOŁY jest ukazanie Wszechświata jako ogromnego teatru, w którym rozgrywają się niesamowite historie – czasem nawet o zabarwieniu sensacyjnym. W ASTROSZKOLE porzucamy więc trudne wzory i wielkie liczby na rzecz snucia pasjonujących opowieści.
Lista zagadnień jest bardzo różnorodna i obejmuje m.in. zagadkę Gwiazdy Betlejemskiej, wirtualną wyprawę na Marsa, tajemnicę obłoków srebrzystych (NLC) oraz sztukę astrofotografii krajobrazowej. Spotkaniom towarzyszy autorska, multimedialna wystawa zdjęć ukazujących piękno nieba gwiaździstego nad Pomorzem i Kujawami. Jak przystało na porządną szkołę, każda prelekcja trwa godzinę lekcyjną, po której następuje sesja pytań i odpowiedzi z udziałem publiczności. Zajęcia w ASTROSZKOLE każdorazowo kończą się zaproszeniem do obserwacji nieba za pomocą ilustrowanego kalendarza astronomicznego.
Bieżący program ASTROSZKOŁY zamieszczamy na plakatach promujących wydarzenie oraz w witrynie projektu ASTROBAZA KOPERNIK: http://astrobaza.kujawsko-pomorskie.pl/
Dnia 11. maja 2016 r. spotkanie z ASTROSZKOŁĄ odbyło się w Naszym Gimnazjum. Oprócz uczniów gimnazjum uczestniczyli w nim uczniowie z pozostałych placówek oświatowych z Gminy Gniewkowo, a także przekszkolaki. Pan Piotr Majewski wszystkicj nas zaczarował przybliżając w ciekawy i obrazowy sposób zagadnienia astronomiczne.

astroszkola01.jpg

astroszkola02.jpg

astroszkola03.jpg

astroszkola04.jpg

astroszkola05.jpg

astroszkola06.jpg



Z wizytą w I LO w Toruniu


Dnia 05.10.2015 roku uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie: Alicja Murawska, Kinga Sawicka, Igor Komorowski, Dawid Szwugier, Andrzej Brzeziński wraz z opiekunem p. Januszem Bożko uczestniczyli w spotkaniu z Panią Premier Ewą Kopacz. Gimnazjalistów na spotkanie do I LO w Toruniu zaprosił Urząd Marszałkowski. Uczniowie i opiekun reprezentowali 14 Astrobaz działających w województwie kujawsko-pomorskim oraz mieli pokazać Pani Premier Słońce przez specjalistyczny teleskop Coronado. Niestety zachmurzone niebo nie pozwoliło na obserwację. W rozmowie z uczniami Pani Premier dowiedziała się, jakie zadania pełnią Astrobazy, jak wygląda codzienna praca, jakie programy i projekty są realizowane - Programy Międzynarodowe, m.in. Star Count, Globe at Night i Projekty Edukacyjne, np. Odkrywamy Planety. Młodzież na co dzień pracuje w kołach astronomicznych, które są prowadzone przez 2 koordynatorów Astrobazy: p. Alinę Wajer i p. Janusza Bożko.

premier01.jpg

premier02.jpg

premier03.jpg

premier04.jpg




IV Astrofestiwal za nami


W sobotę 13 maja wraz z koordynatorami Astrobazy po raz czwarty uczestniczyliśmy w Astrofestiwalu. Tym razem udaliśmy się do Grodu Popiela do Kruszwicy. Jak zwykle czekało nas wiele atrakcji: pokazy łazików marsjańskich, seanse w mobilnym planetarium, warsztaty pieczenia pierników, warsztaty z robotyki, eksperymenty z nauk ścisłych, symulatory lotów kosmicznych i wiele innych. Braliśmy udział w wykładach: „Jak i czym obserwować niebo?”, „Kamienie z nieba – rzecz o meteorytach”, „Wyprawa na Marsa z łazikiem Magma White”. Prowadziliśmy obserwacje Słońca.
Wieczorną część spotkania w amfiteatrze na jeziorem Gopło rozpoczął Tomasz CEBO i zaprosił nas do kosmicznego studia nagrań, byliśmy także widzami przedstawienia „W deszczu gwiazd”, a spotkanie zakończył występ zespołu AFROMENTAL.
Z niecierpliwością czekamy na kolejny Astrofestiwal, który odbędzie się już za rok.

4astro06.jpg

4astro02.jpg

4astro01.jpg

4astro03.jpg

4astro04.jpg

4astro05.jpg

4astro07.jpg

4astro08.jpg




Zaćmienie częściowe Słońca

20 marca 2015 roku grupa młodzieży naszego gimnazjum wraz z opiekunami udała się na obserwacje przebiegu zjawiska na Plac Teatralny w Toruniu. Obserwowane zjawisko jest 61 zaćmieniem 120. okresu saros, który rozpoczęło zaćmienie 27 maja 933 roku, a zakończy się zaćmieniem 7 lipca 2195 r. Na kolejne obserwowane w Polsce poczekamy do 13 lipca 2075 r. będzie to zaćmienie obrączkowe, a całkowite w 2135 r. Przygotowane obserwacje cieszyły sie dużym zainteresowaniem na plac przybyli ludzie starsi, młodzież szkolna, studenci, grupy obcokrajowców, przedszkolaki. Przebieg zjawiska budził zachwyt, podziw. Młodzież obsługując teleskopy słyszała podziękowania, za obsługę sprzętu i umożliwienie obserwacji.

slonce01.jpg

slonce02.jpg

slonce03.jpg

slonce04.jpg

slonce05.jpg


Wizyta przedstawicieli Komisji Europejskiej
i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego w Astrobazie
30.12.2014r.

z_unii01.jpg

z_unii02.jpg

z_unii03.jpg

z_unii04.jpg

z_unii05.jpg


Wizyta PTMA w naszej astrobazie

W dniu 14 września naszą astrobazę odwiedził zarząd główny Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii wraz członkami kół krakowskiego, katowickiego i warszawskiego. Podczas spotkania koordynatorzy Alina Wajer, Janusz Bożko oprowadzili gości po obserwatorium, opowiedzieli o działaniach podejmowanych przez naszą astrobazę.

ptma01.jpg

ptma02.jpg

ptma03.jpg

ptma04.jpg


Nowy astronomiczny rok szkolny

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim cykliczne spotkania młodych miłośników nieba. Młodzież działająca w ramach kół astronomicznych, będzie uczyła się wykonywania obserwacji, będzie brała udział w realizacji różnych projektów, w tym międzynarodowych, przygotowywała różne prezentacje, które później przedstawi szerszej publiczności podczas spotkań w astrobazie.

kola01.jpg

kola02.jpg

kola03.jpg


„Super Księżyc” nad Gniewkowem

9 września goście, którzy przybyli do astrobazy mogli obserwować naszego naturalnego satelitę będącego tego wieczora w perygeum, któremu towarzyszyła pełnia. Perygeum to punkt, w którym Księżyc na orbicie okołoziemskiej znajduje się najbliżej naszej planety. Widok wzbudzał zachwyt.

ks01.jpg

ks02.jpg

ks04.jpg


Wakacje z astrobazą

W czasie tegorocznych wakacji każdy kto przybył do naszej astrobazy miał możliwość dokonać samodzielnych obserwacji nieba zarówno wieczorem jak i w dzień. W ciągu dnia pasjonaci astronomii obserwowali naszą gwiazdę centralną. Wieczorami Księżyc i inne planety nieba letniego oraz roje meteorów.

lato02.jpg

lato03.jpg

lato04.jpg

lato05.jpg

lato06.jpg


„Noc spełnionych marzeń”

Wieczorem 12 sierpnia w naszej astrobazie spotkali się mieszkańcy Gniewkowa, gminy i przybyli goście. Każdy czekał na spadającą gwiazdę, która pomoże spełnić marzenie. Tej nocy swoje maksimum osiągnął rój meteorów nazywanych Perseidami. W tym wieczorze towarzyszyli nam dziennikarze TVP Bydgoszcz. Nasze obserwacje transmitowane były w TVP Regionalnej oraz w programach ogólnopolskich. Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre wyśnione marzenia się spełniły dzięki spadającym gwiazdom.

tvp02.jpg

tvp03.jpg

tvp04.jpg


III Astro Festiwal

7 czerwca 2014r. odbył się III Astro Festiwal. Tym razem gościliśmy na zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Uroczystego otwarcia dokonał Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego pan P. Całbecki. W ramach festiwalu odbywały się sesje popularno-naukowe, pokazy oraz obserwacje za pomocą teleskopów. Był również czas na zabawę, wypieki pierników i pokazy cyrkowe. Z niecierpliwością czekamy na następną edycję.
2014-astro.jpg

2014-astro01.jpg

2014-astro02.jpg

2014-astro03.jpg

2014-astro04.jpg

2014-astro05.jpg


31.05.2014r. w ramach obchodów Dni Księstwa Gniewkowskiego młodzież działająca w kołach astronomicznych oraz koordynatorzy Astrobazy zorganizowali na Rynku pokazy przedstawiające najbliższą nam gwiazdę czyli Słońce. Można było obejrzeć pokazy multimedialne oraz obserwować Słońce za pomocą teleskopów. Mieszkańcy chętnie korzystali z tej możliwości.
2014-01.jpg

2014-02.jpg

2014-03.jpg

II Astro Festiwal za nami

15 czerwca odwiedziliśmy Złąwieś Wielką, w której odbywał się II Astro Festiwal połączony z otwarciem kolejnej AstroBazy w naszym województwie. Gospodarze imprezy przygotowali wiele atrakcji dla odwiedzających. Odbyły się różnego rodzaju pokazy, wykłady i koncerty. Gościem Astro Festiwalu był gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy polski kosmonauta. Odbyło się także bicie rekordu Wszechświata w zgromadzeniu w jednym miejscu jak największej ilości sprzętów do obserwacji astronomicznych. Ubiegłoroczny rekord został pobity. Na zakończenie odbyło się spotkanie przy ognisku z gen. Hermaszewskim.
2013-astro_fest.jpg

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie biorą udział w wojewódzkim konkursie pt. "Kujawsko-Pomorskie Regionem Astronomicznym". Prezentacje z projektu można zobaczyć ---tutaj--- lub na stronie Urzędu Miejskiego.

W dniu 8 czerwca 2013r. po raz kolejny udaliśmy się z wizytą do Grodu Kopernika. W Planetarium obejrzeliśmy seans pt. "8 planet", po jego zakończeniu udaliśmy się na Rynek Staromiejski, gdzie wysłuchaliśmy publicznego wykładu i dyskusji wybitnych naukowców o osiągnięciach wybitnego astronoma Mikołaja Kopernika. Prelegentami byli astronomowie: prof. A. Kus i prof. J. Włodarczyk.

2013-kola18.jpg

2013-kola19.jpg>br>
Czerwiec 2013r.

Mikołaj Kopernik patronem Sejmiku Dzieci

W dniu 4 czerwca 2013r. na zaproszenie Przewodniczącej Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Doroty Jakuty uczestniczyliśmy w spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Spotkanie wpisane było w obchody święta województwa oraz obchody Roku Mikołaja Kopernika. Część sesyjną spotkania prowadziła Przewodnicząca Rady. Uczestniczyli w niej Marszałek Województwa Piotr Całbecki oraz Wiceprzewodniczący Adam Banaszak. Wysłuchaliśmy prelekcji pt. "Z Kopernikiem przez układ słoneczny". Po zakończonej części sesyjnej udaliśmy się do Piwnic do obserwatorium astronomicznego UMK. Spotkanie zakończyło wspólne ognisko.

2013-um01.jpg

2013-um02.jpg

2013-um03.jpg

2013-um04.jpg>br>

To były piękne dni…


01.06.2013 roku w Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej w Gniewkowie miało miejsce spotkanie absolwentów, którzy 30 lat temu ukończyli Szkołę Podstawową nr 2 w Gniewkowie. Spragnieni powrotu do młodzieńczych lat, zwiedzili mury dawnej szkoły oraz zobaczyli nowo powstałe obiekty przy placówce. Nauczyciel geografii oraz koordynator Astrobazy Kopernik, Janusz Bożko, który również znalazł się w gronie byłych uczniów, oprowadził kolegów po nowym miejscu oraz pokazał przyrządy pozwalające na obserwacje nieba. Zainteresowanie urządzeniami astronomicznymi było bardzo duże. Możliwe, że pierwsza wizyta w gniewkowskiej Astrobazie rozbudzi zainteresowania astronomią niejednego uczestnika spotkania.

2013-dni08.jpg

2013-dni09.jpg


Senator w Astrobazie


29.05.2013 roku swój dyżur senatorski w Gniewkowie miał Jan Rulewski, wieloletni poseł na Sejm RP, a obecnie senator RP. Podczas wizyty w Urzędzie Miejskim postanowił on także odwiedzić znajdującą się przy Gimnazjum nr 1 im. Ziemi Kujawskiej Astrobazę Kopernik. Z ogromnym zainteresowaniem śledził pracę uczniów podczas zajęć koła astronomicznego prowadzonego przez koordynatora Astrobazy Janusza Bożko oraz obejrzał urządzenia służące do obserwowania ciał niebieskich.

2013-rul01.jpg

2013-rul02.jpg

2013-rul03.jpg



Dni Gniewkowa w Astrobazie

Nasza Astrobaza po raz kolejny włączyła się w obchody Dni Gniewkowa. W tym roku młodzież wraz z koordynatorami przygotowała dla mieszkańców pokaz pt. "Powstanie Układu Słonecznego", projekcję "Gwiezdne drogowskazy" oraz "Gwiazdozbiory wiosennego nieba widziane z Astrobazy Kopernik". Pomimo niesprzyjających warunków pogodowych prezentacje odbyły się wewnątrz Astrobazy. W trakcie trwania wieczoru ciągnięto losy. Główną nagrodą była kolacja "Pod gwiazdami". Szczęśliwy los przypadł w udziale państwu E. R. Smolikom. 25.05.2013r. byliśmy na Rynku w Gniewkowie, gdzie chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom tajemnice Słońca. Miały się odbyć obserwacje Naszej Gwiazdy za pomocą teleskopów jednak wyjątkowa niesprzyjająca aura uniemożliwiła to. Z powodu padające bardzo intensywnie deszczu prezentacje na temat Słońca odbyły się w namiocie.

2013-dni07.jpg

2013-dni01.jpg

2013-dni02.jpg

2013-dni03.jpg

2013-dni04.jpg

2013-dni05.jpg

2013-dni06.jpg



Projekt Regionalne Koła Astronomiczne

Od początku maja 2013 w naszym gimnazjum realizowany jest projekt "Regionalne Koła Astronomiczne". Zajęcia odbywają się zgodnie z programem napisanym przez koordynatorów. Młodzież poznaje podstawy astronomii, uczy się obsługiwać teleskopy i wykonywać obserwacje. W ramach działań wraz z opiekunem odwiedzili Toruń miasto Kopernika, aby poznać dokonania wielkiego astronoma.

2013kolo03.jpg

2013kolo04.jpg

2013kolo05.jpg



Projekt edukacyjny młodzieży Naszego Gimnazjum

11 kwietnia 2013 roku w Astrobazie Kopernik młodzież gimnazjum miała możliwość przedstawić wyniki Projektu Edukacyjnego Dlaczego warto obserwować gniewkowskie niebo? W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście. Uczniowie pracowali w grupach. Paweł Głuszak i Szymon Milewski zajmowali się rodzajami teleskopów, Słońcem, czarnymi dziurami oraz programami międzynarodowymi Globe at Night i Star Count. Rajmund Kołodziejczak i Karol Aleksandrzak przedstawili gwiazdozbiory, legendy, teleskop Hubble'a, Meteoryt Tunguski i kometę Panstarrs C/2011 L4. Zyta Głowacka i Aleksandra Jaworska zobrazowały Księżyc , wyprawy na satelitę, Drogę Mleczną, Wielki Wybuch. Mikołaj Szwagrzyk i Marcin Nowak omówili Jowisza, komety, meteory, meteoryty, asteroidy, bolidy i asteroidę DA14. Weronika Górecka i Aleksander Kozieł zaprezentowali Saturna, galaktyki, zaćmienie Słońca i Księżyca i wspomnienia Jurjia Gagarina. Wiktoria Sypniewska i Łukasz Kwiatkowski zilustrowali mgławicę, galaktyki, tranzyt Wenus, najnowsze odkrycia astronomiczne i legendę Oriona. Młodzież poszerzyła swoją wiedzę astronomiczną, a spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

opiekun projektu
Janusz Bożko



projekt01.jpg

projekt02.jpg

projekt03.jpg


IV Konferencja popularno-naukowa w Kruszwicy


26 października 2012r. przedstawiciele kół astronomicznych Naszego Gimnazjum uczestniczyli w IV konferencji popularno-naukowej organizowanej przez zaprzyjaźnioną Astrobazę w Kruszwicy. Ta edycja była poświęcona tranzytowi Wenus na tle tarczy Słońca. Podczas konferencji zostały wygłoszone prelekcje na temat zjawiska tranzytu Wenus. Także przedstawiciel Astrobazy z Gniewkowa zaprezentował przebieg zjawiska obserwowanego przez członków kół astronomicznych w dniu 6.06.2012r.

kruszwica01.jpg

kruszwica02.jpg

kruszwica03.jpg

kruszwica04.jpg

Zerówka z wizytą w Astro-Bazie

23 maja 2012r. grupa małych „odkrywców” z oddziału „O” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie zawędrowała do gniewkowskiej Astro-Bazy, gdzie została powitana przez opiekunów obiektu; panią Alinę Wajer i pana Janusza Bożko.
Zapoznali oni dzieci ze sprzętem, dzięki któremu możemy obserwować wszechświat. Mali badacze dowiedzieli się, że na słońce można patrzeć i wcale nie wpłynie to szkodliwie na wzrok, i na dodatek ma ono wtedy kolor… czerwony. Sprawdzili to indywidualnie, spoglądając na nie przez tzw. teleskop słoneczny. Następnie zawędrowali pod kopułę z otwieranym dachem, gdzie pan Janusz pokazał teleskop, przez który gdy zapadnie zmierzch, można podziwiać ciała niebieskie.
Pani Alina pokazała super komputery, w których zainstalowane są programy o wszechświecie i obraz można przesuwać, przeciągając palcem po monitorze.
Na pożegnanie nasi milusińscy otrzymali kosmiczne lizaki oraz fachowe czasopisma. Na pamiątkę przekazali swoje prace plastyczne, w których stworzyli nowe gwiazdozbiory. Może kiedyś będziemy podziwiać je na niebie.
Pełni wrażeń wrócili do szkoły.

zerowka01.jpg
zerowka02.jpg
zerowka03.jpg
zerowka04.jpg
zerowka05.jpg
zerowka-7.jpg